top of page
Zdjęcie autoraKasia Gacek-Duda

"Detviański Fagot"

Zaktualizowano: 27 mar 2019







Fujara Słowacka - Instrument na światowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego - UNESCO



 


oraz znak rozpoznawczy muzycznej Słowacji.




 



Fujara Słowacka - cóż to takiego?

- osobiście jest to moja miłość :)

ale na początek kilka bardzo ogólnych informacji :)




Backstage. "FUJARA SŁOWACKA z DUSZKĄ"
Backstage. "Fujara Słowacka z Duszką"


Instrument składa się z trzech części:
1 głównej- zasadniczej 2 środkowej i 3 najmniejszej - która pełni funkcję ustnika wlotowego.
Jest to flet wywodzący się z kultury pasterstwa karpackiego. Nazywany również przez słowaków "fletem pasterskim" czy "fletem alikwotowym"
Jeśli posiadasz dużą wyobraźnie muzyczną możesz zagrać na tym instrumencie PRAWIE wszystko :) chociaż masz do wyboru tylko trzy otwory.
Każdy z trzech dźwięków posiada tzw tonóy składowe, które wykorzystujesz do tworzenia melodii (i to jest właśnie najbardziej niesamowite)
Na początku trzeba opanować umiejętność utrzymania instrumentu oraz prawidłową technikę zakrywania otworów -wiele zależy od wielkości instrumentu i dłoni - fujara słowacka może sięgać nawet 4 metrów wysokości.
Ważne jest zadęcie i osadzenie najniższego dźwięku. Zazwyczaj najniższy dźwięk jest najcichszy :) i akustycznie prawie go nie słychać...ale przy nagłośnieniu objawia się MAGIA brzmienia. :)




Zatem fujara posiada trzy otwory dzięki którym możesz "wyczuć" alikwoty aż trzech tonów! ( jeśli nie wiesz o co chodzi - pisz do mnie: odpowiem na każde pytanie :)
Instrument jest kapryśny - ale to jest jego największy urok. Aby zagrać na nim melodię musisz być wyjątkowo skupiony aby wyszło chociaż 50 procent z tego co zaplanowałeś :) Może trochę przesadzam...:D ale tylko trochę :)
Twórcy i muzykanci tradycyjni stoją na straży tego instrumentu utrzymując wykonawstwo i technikę w należytej dla Fujary tradycji. ( Ja już trochę mniej - lubię zmieniać kierunki melodii - tak już mam od dziecka)
Rozfuk to jedyna forma i technika gry, która jest rozpoznawalnym " motywem " tylko dla Fujary Słowackiej.
Instrument w czasach w których internet nie był jeszcze znany uważany był za swoistego rodzaju kompana do medytacji. Nie mówiono raczej "zagraj mi coś" tylko "powiedz mi coś"...
Twórcy ze Słowacji do dzisiaj zgodnie uważają, iż to jak grasz zależy od tego kim jesteś...Myślę, że te sentencje można również podpiąć pod inne flety. Ale w fujarze słowackiej wiele czynników zewnętrznych instrumentu ma znaczenie...wzrost, wielkość rąk i szerokość palców.
Jestem szczęśliwą posiadaczką Fujary Słowackiej A dur, której twórcą jest Krzysztof Siuty z Zakopanego :)Tym przepięknym instrumentem rozpoczynałam każdy koncert trasy "Betlejem w Polsce 2018."
W Polsce mamy wielu twórców tego typu instrumentów, ale o tym już w dalszej części :)

Jeśli chcesz usłyszeć fujarę słowacką w moim wykonaniu zapraszam Cię na mój kanał You Tube - FlutesChannel TUTAJ gdzie na początku marca wyjdzie mój pierwszy videoklip z tym instrumentem w roli głównej:


Jeśli jest coś niezrozumiałego, bądź chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z fletami etnicznymi, ale nie wiesz od czego zacząć? Proszę napisz do mnie :) Odpowiem na każde pytanie:)

217 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page